ویلچر

مرتب سازی بر اساس :
فقط موجود ها:

نمایش دادن همه 12 نتیجه

ویلچر

ویلچر

ویلچر ابزاری کاربردی برای بیماران نخاعی و افراد سالمند است. همچنین افرادی که ضعف شدید جسمانی دارند و قادر به حرکت نیستند نیز از ویلچر استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با واژه ویلچر، اجزاء آن و همچنین انواع آن آشنا کنیم.

ویلچر که با نام هایی همچون صندلی چرخدار و یا چرخک در بازار شناخته شده یک صندلی با چرخ است. برای شناخت این صندلی چرخدار نیاز نیست که این وسیله را برایمان تعریف کنند. با اولین مشاهده و دیدن فردی بر روی آن متوجه کاربرد آن می شویم. ولی خب امکان دارد به هر دلیلی به دنبال شناخت بیشتر این ابزار توانبخشی باشیم و یا بخواهیم دانش خود را در این زمینه افزایش دهیم. بنابراین با پرسش « صندلی چرخدار چیست» روبرو می شویم.

ویلچر چیست؟

عبور و مرور از موانع خیابانی و ساختمانی یکی از چالش برانگیزترین مسائل برای افراد  است. همانطور که در بالا اشاره شد صندلی چرخدار یک صندلی با چرخ است. این چرخ ها به وسیله موتور الکتریکی و یا نیروی دست به حرکت در می آیند. همچنین در پشت صندلی، دستگیره ای دارد تا افراد بتوانند صندلی را به راحتی به حرکت درآورند. صندلی چرخدار برای افرادی است که راه رفتن برای آنها به علت آسیب، بیماری و یا معلولیت، سخت و یا ناممکن گردیده استفاده می شود. این صندلی ها می تواند به این افراد کمک کند تا به راحتی به کار های خود بپردازند تادر زندگی روزمره دچار مشکل نشوند. عواملی در تولید صندلی چرخدار دخیل هستند که در ذیل به آنها اشاره می کنیم:

 1. بر اساس نیاز های کاربر
 2. بر اساس تنوع و محدودیت سالمندان یا افراد ناتوان
 3. بهره برداری ایمن

هستند کاربرانی که دارای نیاز های تخصصی هستند و ممکن است صندلی های چرخدار آنها سفارشی ساخته شوند. بنابراین مهم است که با درک نوع محدودیت ویلچرنشینان، ویلچر آنها ساخته شود.

تاریخچه صندلی چرخدار

صندلی و چرخ از بدو ورود انسان به کره خاکی خلق شد. اما یونانیان و چینی ها فکر می کردند ترکیب این دو ابزار می تواند کاربردی باشد. یونانیان از چرخ برای ارابه هایشان استفاده می کردند و از تخت های چرخدار برای انتقال افرادی که قادر به راه رفتن نیستند بهره می بردند. در سال 1655 استفان فولفر در آلمان که شغل ساعت سازی داشت یک صندلی چرخدار با سه چرخ و یک دسته در جلو ی چرخ ها ساخت. ساخت این سه چرخ به این جهت بود که افراد بدون نیاز به کمک قادر به حرکت باشند. جورج کلین کانادایی و تیمش اولین ویلچر موتوری را در سال 1950 جهت کمک به جانبازان جنگ جهانی دوم اختراع کردند.

عملکرد صندلی چرخدار

صندلی چرخدار عموما یک صندلی قابل حرکت و یک وسیله چرخشی است که کاربر روی آن می نشیند. انواع مختلفی از صندلی چرخدار وجود دارد که به دلایل مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ویلچر به دو صورت دستی که با چرخاندن چرخ ها با دست و یا برقی که با سیستم های مختلف خودکار در بازار عرضه می شوند.

صندلی های چرخدار اجزاء متفاوتی دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • عرض و عمق صندلی چرخدار
 • ارتفاع صندلی تا کف
 • محل قرارگیری پا
 • چرخ های جلوی چرخشی
 • پشت صندلی قابل تنظیم
 • کنترل ها و ….

لزوم استفاده از ویلچر

همانطور که گفته شد افرادی که اختلالات حرکتی و یا مشکلات نخاعی و یا مشکلات ستون فقرات دارند، از صندلی چرخدار برای راحتی در انجام کار ها و حمل و نقل شان استفاده می کنند. در صورت انتخاب درست و دقیق صندلی چرخدار، می توانند به شرایط روحی و جسمی مناسب برسند و کیفیت زندگی شان را بهبودد دهند. با این حال لزوم استفاده از این وسایل توان بخشی برای افرادی با مشکلات زیر توصیه می شود:

 • جابجایی لگن
 • مشکل در حرکت دادن پا ها و اندام تحتانی
 • مسئله در کنترل قسمتی از بدن
 • مشکل در نشستن یا ایستادن
 • افراد دچار فلج نخاعی، مغزی و تمام بدن
 • گرفتگی ماهیچه ها
 • عدم حفظ تعادل
 • دشواری برای رفتن به توالت، نشستن و اجابت مزاج
 • کلیه آسیب های نخاعی و ستون فقرات

در انتخاب یک ویلچر مناسب دقت کنید چون می تواند تاثیرات زیادی در افراد کم توان و ناتوان جسمی داشته باشد. در ادامه سعی داریم به تاثیرات انتخاب مناسب یک صندلی چرخدار بپردازیم:

 • بهبود شرایط جسمی و روحیِ
 • استقلال بیمار
 • کاهش آسیب به اندام ها
 • رضایت شخصی
 • بهبود سطح زندگی فرد
معیار هاب انتخاب یک صندلی چرخدار مناسب:

قبل از خرید یک صندلی چرخدار مناسب باید فاکتور های مختلفی را در نظر بگیرید که در زیر به آنها اشاره می کنیم:
1. تعیین نوع کاربری بر اساس نیاز خود
2. در نظر گرفتن محل زندگی یا کار خود
3. در نظر گرفتن وضعیت جسمی خود
4. توجه به حالت های مختلف دسته صندلی
5. توجه به فورم و جنس زیر پایی و کفه آن
6. توجه به نحوه کنترل ویلچر های برقی

انواع ویلچر

صندلی های چرخدار در حالت عادی در دو نوع برقی و غیر برقی در بازار عرضه می شوند. صندلی های غیربرقی همان صندلی های مکانیکی هستند که به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

 1. ساده
 2. ارتوپدی
 3. سی پی
 4. برانکاردی
 5. حمامی
 6. اسپرت
 7. ام آر آی
 8. اطفال

آشنایی مختصری با انواع صندلی چرخدار

·         صندلی چرخدار ساده :

این صندلی چرخدار از امکانات کمی برخوردار می باشد با این حال نیاز بسیاری از افراد را برطرف می کند.

·         صندلی ارتوپدی :

این صندلی چرخدار در کنار کارایی های صندلی چرخدار ساده، امکان جداسازی جاپایی و زیر دستی را نیز دارد.

·         صندلی چرخدار سی پی :

ویلچر CP از نگهدارنده گردن، نگهدارنده سر، نگهدارنده پهلو، نگهدارنده ران و نیز جداکننده پاها برخوردار می باشد. در نتیجه این صندلی چرخدار برای بیماران فلج مغزی یا بیماران سی پی استفاده می شود.

·         صندلی چرخدار ورزشی :

این صندلی چرخدار برای ورزشکاران در مسابقات ورزشی ساخته شده است. در این نوع صندلی حتی فرد معلول می تواند لوازم مورد نیاز خود را به آن اضافه کند.

·         صندلی چرخدار برانکاردی :

این صندلی ارتوپدی بوده و همچنین قابلیت برانکارد شدن را دارد. از دیگر اسامی این صندلی چرخدار برانکاردی می توان به صندلی برانکاردی استیل,صندلی چرخدار برانکارد شو,صندلی چرخدار تخت شو,صندلی چرخدار برانکاردی لگن دار اشاره کرد.

·         صندلی چرخدار کالسکه ای :

این صندلی چرخدار بسیار سبک بوده و برای مسافرت کاربرد دارد. همچنین این نوع صندلی از دو قسمت، کاملاً تاشده و به صورت کم حجم درآمده و درون کوله ای که همراه صندلی می باشد، قرار می گیرد.

·         صندلی چرخدار حمام و دستشویی:

ابعاد این صندلی به نحوی طراحی گردیده که چهار چوب های استاندارد و متداول آن به راحتی از حمام و دستشویی عبور می کنند. علاوه بر آن جنس این صندلی ها از نوع استیل ضد زنگ می باشد.

ویلچر ام آر آی : این صندلی چرخدار همانطور که از نامش پیداست مخصوص اتاق عمل، MRI ، استخر ، رادیولوژی و… می باشد.

·         ویلچر ام آر آی :

این صندلی چرخدار همانطور که از نامش پیداست مخصوص اتاق عمل، MRI ، استخر ، رادیولوژی و… می باشد.

·         ویلچر پلی اتیلن :

از این صندلی چرخدار در مراکز آب درمانی، استخر، اتاق عمل و نیز MRI، استفاده می شود.

·         ویلچر اطفال :

این صندلی چرخدار نیز برای کودکان ساخته شده و عموما در طرح ها و رنگ بندی های جذاب ساخته شده اند.

·         ویلچر برقی :

این صندلی چرخدارکه به کمک باتری شارژ می شود افراد معلول و یا کم توان جسمی را براحتی جابجا می کند. در زیر دستی این صندلی چرخدار یک جوی استیک قرار گرفته تا کاربر بتواند صندلی را به جلو هدایت کند.

·         صندلی چرخدار کربنی:

بدنه صندلی چرخدار کربنی از آلیاژ کربن ساخته شده است. از مزایای این صندلی سبک بودن آن بوده و همچنین مقاومت این آلیاژ در برابر وزنش چندین برابر است.

·         صندلی چرخدار فعال یا Active

بر اساس نوع معلولیت کاربران صندلی های چرخدار به دو دسته تقسیم می شوند.
1.فعال (Active)
2.غیر فعال (Passive)
صندلی های چرخدار غیر فعال یا پسیو برای کاربرانی که درجه معلولیت بالایی دارند و برای جابجایی و حرکت نیاز به کمک یار دارند مناسب است. همچنین این صندلی ها معایبی نیز دارند که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 1. .وزن نسبتا بالا
 2. جابجایی سخت
 3. چابکی کم
 4. و …

در مقابل صندلی های چرخدار غیر فعال صندل های فعال یا اکتیو هستند. این نوع صندلی مناسب افرادی است که قابلیت حرکت راحت‌تر دستان خود را دارند و نیز بدون نیاز به کمک نفر دیگر حرکت کنند. پس می توان گفت که صندلی های چرخدار فعال بایستی مزایایی زیر را داشته باشند:

 1. قابلیت حمل و نقل آسان
 2. چابکی بابا
 3. وزن کم

ویلچر سبک

در دنیای امروز داشتن ویلچر اهمیت چندانی ندارد بلکه کیفیت و هر چه بهتر بودن آن حائز اهمیت می باشد. کاربران، صندلی های چرخداری را که سبک تر باشند و قابلیت تا شوندگی بیشتری داشته باشند را می پسندند که ویلچر های مسافرتی این قابلیت ها را دارند. ویلچر های سبک در اثر پیشرفت و گسترش علم و تکنولوژی به وجود آمدند.