ویلچر ساده

ویلچر ساده چه ویژگی هایی دارد؟ نکات خرید ویلچر ساده چیست؟ این سوالات و از قبیل آنها برای تمام افرادی که خودشان یا نزدیکانشان از ویلچر استفاده می کنند، پیش می آید. ویلچر قسمت مهمی از زندگی افراد کم توان یا معلول را تشکیل می دهد، پس در تهیه ی ویلچر باید توجه زیادی داشته باشند.

ویلچر ساده چیست
ویلچر ساده چیست

ویلچر چیست

ویلچرها نوعی صندلی چرخ دار هستند که به افرادی که مشکل حرکتی دارند، کم توان یا معلول هستند، کمک می کند تا استقلال خود را حفظ کنند. ویلچرها معمولا از چهار چرخ تشکیل می شوند که دو چرخ عقب بزرگتر از چرخ های جلو هستند. به طور کلی می توان آن ها را به دو دسته ی ساده و برقی تقسیم کرد.

ویلچر چیست
ویلچر چیست

قاب یا فریم ویلچر

ترکیب قاب، عامل اساسی در عملکرد صندلی چرخ‌دار است. فلز، رایج‌ترین، سنگین‌ترین و ارزان‌ترین نوع فریم است. یک صندلی چرخ‌دار با قاب آلومینیومی، بسیار سبک‌تر و راحت‌تر خواهد بود، اما گران‌تر نیز است. قاب صندلی چرخ‌دار می‌تواند ثابت یا تاشو باشد.

انرژی مورد نیاز برای استفاده کاربر از ویلچرهای دارای قاب ثابت دو برابر ویلچرهایی با قاب تاشو است. هر دو قاب‌های ثابت و تاشو دارای مزایا و معایبی هستند. انتخاب هر یک از این قاب‌ها به شیوه زندگی کاربر و ترجیح شخصی آن‌ها بستگی دارد.

قاب یا فریم ویلچر
قاب یا فریم ویلچر

ویلچر ساده چیست

ویلچر ساده اغلب به افرادی توصیه می شود که توانایی نشستن روی صندلی را دارند، مانند افراد سالمند و … . ویلچرهای دستی یا ساده به ویلچر دستی کمکی و ویلچر دستی خودران تقسیم می شوند.

ویلچر دستی کمکی: این ویلچرها بر روی پشتی خود دارای دسته برای کمک به حرکت دادن صندلی از سوی شخص دیگری هستند. چرخ‌های پشتی این مدل معمولا کوچکتر از از مدل‌های دیگر است. گاهی اوقات دستگیره‌ها ترمز نیز دارند. ترمزهای پارکینگ که در پایه های ویلچر قرار دارد نیز در دسترس است و می‌تواند برای پارک کردن دستگاه در جایی به کار گرفته شود.

ویلچر دستی (خودران): این مدل به طور گسترده‌ای برای افرادی که دست‌هایی قوی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویلچر دستی دارای چهار چرخ (دو چرخ کوچک در جلو و دو چرخ بزرگ در عقب)، دستگیره خودارن (در کنار لبه بیرونی چرخ‌ها بیرونی قرار دارد)، پشتی کمری و استراحتگاه‌ پا. کاربر با حرکت دادن دستگیره خودران به جلو و عقب حرکت می‌کند. این مدل ارزان‌ترین نوع ویلچرهاست.

ویلچر ساده چیست
ویلچر ساده چیست

ویژگی ویلچر

مشخصات هر ویلچر با دیگری تا حدودی متفاوت است، ولی همه آنها تا حدودی ویژگی‌های مشترکی دارند:

 • دستگیره خودران: این دستگیره در لبه جلویی چرخ‌های بزرگ قرار دارد. این دستگیره‌ها لاستیکی هستند تا راحتی بیشتری را برای کاربر فراهم کند.
 • دسته‌ها: این دسته ها معمولا بر روی پشتی ویلچر جهت حرکت دادن آن توسط فرد دیگری تعبیه می‌شود.
 • استراحتگاه دست: این دسته ها در هر دو طرف برای قرارگیری دست‌ها کاربر و افزایش میزان راحتی او تعبیه شده است. این دسته ها می تواند قابل تنظیم در اتفاع باشد.
 • ابعاد نشیمنگاه: این ابعاد به دو فاصله معنا می‌یابد، یکی از پشتی تا لبه جلویی نشیمنگاه، دیگری فاصله بین دو استراحتگاه دست است. هر دو این اندازه‌ها باید براساس ابعاد بدنی و میزان راحتی کاربر تعیین شود.
 • چرخ: همانگونه در بالا بیان شد، ویلچرها دارای 4 چرخ هستند که چرخ عقبی بزرگ‌تر از چرخ جلویی است. چرخ عقبی وظیفه پایداری و چرخ جلویی دامنه حرکت ویلچر را تعیین می‌کند.
 • ترمز: ترمز معمولا بر روی چرخ عقبی جهت توقف موقتی یا دائمی ویلچر قرار دارد.
 • استراحتگاه پا: این قسمت همان‌طور که از نامش آشکارست، برای راحتی پاهای کاربر تعبیه شده است که می توان ارتفاع آن را نیز بر حسب طول پاها تنظیم کرد.
 • صندلی: صندلی جایی است که کاربر بر روی آن می نشیند. لازم است صندلی نرم و راحت باشد.
 • قاب: قاب ویلچر باید ساختاری یکپارچه، سخت و صلبی داشته باشد تا بتواند از وزن کاربر و کل سیستم ویلچر پشتیبانی کند.
 • پشتی: این بخش همان تکیه‌گاه فرد است و لازم است نرم و راحت باشد.
 • تاشو بودن: بسیاری از ویلچرها دارای قابلیت تاشو بودن نیز هستند. شما به راحتی می‌توانید آنها برای صرفه جویی در فضا یا قرار دادن داخل خودرو شخصی جمع کرده و ذخیره کنید. همچنین جمع شدن به معنای قابل حمل بودن ویلچر نیز است.
ویژگی ویلچر ساده
ویژگی ویلچر ساده

در نهایت

در این مقاله با ویلچر ساده و ویژگی های مشترک ویلچرها آشنا شدید. سعی کردیم تا با توضیح دادن مسائل بتوانیم بخشی از سوال های ذهن شما را پاسخگو باشیم. آساچیر با بیش از چند سال سابقه در زمینه ویلچر و ویلچر برقی آماده ارائه خدمات می باشد.

 • office
 • شهریور 6, 1401
 • 319 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!